Peeling chemiczny to zabieg polegający na aplikacji na skórę jednej lub kilku substancji chemicznych (kwasów) o odpowiednich stężeniach, które mają bezpośredni wpływ na odnowę komórkową skóry. Działanie kwasów chemicznych jest natychmiastowe, w niektórych przypadkach powodując cząsteczkowe lub płatowe złuszczanie naskórka. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze tak jest, dlatego nie powinniśmy obawiać się takich zabiegów, a z niektórych peelingów chemicznych możemy korzystać nawet przez cały rok w zależności od rodzaju i stężenia kwasów, a także rodzaju i kondycji skóry. Do kwasów, które można stosować latem, zaliczamy kwas migdałowy, azelainowy, laktobionowy i hydroksybursztynowy. Istnieją nieinwazyjne peelingi chemiczne działające powierzchniowo (łagodnie), jak również peelingi inwazyjne przeznaczone do usunięcia poważnych problemów estetycznych, jak np. blizny potrądzikowe. Niezależnie od rodzaju peelingów chemicznych, a także pory roku po takim zabiegu należy pamiętać o odpowiedniej i delikatnej pielęgnacji skóry. Bardzo ważne jest także stosowanie kremów z filtrem SPF 50, które chronią naskórek przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych i przebarwieniami.
Działanie peelingów chemicznych jest długoterminowe. Oznacza to, że peelingi chemiczne powodują rewitalizację i regenerację skóry, pobudzają ją do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu skóra jest bardziej napięta i nawilżona, zmarszczki spłycone, a przebarwienia i zmiany skórne złagodzone. Kwasy stosowane w peelingach chemicznych wnikają do skóry właściwej, przez co ich działanie jest mocniejsze i skuteczniejsze. Po nałożeniu preparatu na skórę kwasy niszczą połączenia pomiędzy komórkami, powodując odrywanie się obumarłych komórek z warstwy rogowej naskórka (złuszczanie) i usunięcie zanieczyszczeń. Taki zabieg wyraźnie poprawia kondycję skóry, która staje się bardziej gładka, rozświetlona i wygładzona.
Peelingi chemiczne – wszechstronne zastosowanie i bezpieczne działanie
Dobór peelingów chemicznych jest kwestią ściśle indywidualną i zależy od rodzaju skóry, a także efektów, jakie chcemy uzyskać. Nawet osoba z bardzo wrażliwą i naczynkową cerą może wykonywać taki zabieg dla poprawy wyglądu skóry. Najczęstszymi wskazaniami do wykonywania zabiegów peelingami chemicznymi są:
- fotostarzenie się skóry,
- przebarwienia,
- rozstępy,
- blizny potrądzikowe,
- zmiany trądzikowe,
- trądzik różowaty,
- skóra łojotokowa,
- rozszerzone pory,
- zmarszczki mimiczne,
- utrata jędrności skóry,
- detoksykacja,
- poszarzała i ziemista skóra.
Podczas aplikacji kwasów może towarzyszyć nam uczucie ciepła na skórze, mrowienie, pieczenie, swędzenie lub szczypanie poddawanego zabiegowi miejsca. Są to naturalne skutki nakładania peelingu chemicznego i ich intensywność będzie różnić się w zależności od indywidualnej wrażliwości skóry oraz rodzaju i stężenia kwasu użytego podczas zabiegu. Bez obaw, dyskomfort związany z oddziaływaniem kwasów zwykle mija po kilkunastu minutach od zakończenia zabiegu. Oczywiście im mocniejszy kwas i wyższej jego stężenie, tym zaczerwienienie skóry lub złuszczanie naskórka będzie intensywniejsze, ale również efekty będą trwalsze i bardziej widoczne. Peelingi chemiczne z użyciem słabszych kwasów będą wymagać większej ilości powtórzeń i ze względu na swoje powierzchniowe działanie nie będą stymulować regeneracji skóry tak intensywnie, jak ich mocniejsze odpowiedniki. Ilość zabiegów w serii jest kwestią indywidualną. Zależy od rodzaju i stężenia kwasów, kondycji cery i jej późniejszej reakcji na zabieg oraz oczywiście efektu, jaki chcemy uzyskać.
Zalety peelingów chemicznych
- rewitalizacja skóry,
- oczyszczenie,
- wygładzenie,
- nawilżenie,
- ujędrnienie,
- odmłodzenie skóry,
- spłycenie zmarszczek,
- zwężenie porów,
- redukcja trądziku,
- wypłycenie blizn,
- rozjaśnienie przebarwień,
- złagodzenie stanów zapalnych.
Kiedy nie należy wykonywać zabiegów kwasami?
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
- otwarte rany, odmrożenia, oparzenia,
- alergie na składniki zawarte w peelingach chemicznych,
- aktywna opryszczka,
- świeża opalenizna,
- cukrzyca,
- nowotwory,
- choroby tkanki łącznej i autoimmunologiczne,
- skłonność do powstawania blizn przerostowych,
- znamiona melanocytowe,
- stan do 6 miesięcy od zabiegu chirurgicznego w obrębie okolicy zabiegowej.
Zapraszamy do Sensual Skin Face & Body Małgorzata Łukaszewska Bażantowo na bezpłatną konsultację, podczas której indywidualnie dobierzemy odpowiedni zabieg kwasami do potrzeb i rodzaju skóry. Na koniec każdego zabiegu nakładamy odpowiednią maskę łagodzącą i krem regeneracyjny, aby zaraz po zabiegu zadbać o komfort i bezpieczeństwo naszych Klientów.